Összehasonlító operátorok

 A programunkat ezek a hasznos dolgok segítségével alakíthatjuk élővé. Lássuk hogyan tudjuk megvalósítani....

Ha ezek a dolgok hiányoznak, akkor klasszikusan leíró nyelvről beszélhetünk, mint a HTML. A programozás itt tud művészetté válni, innentől kezdve nincs egyetlen tökéletes megoldás sem ezekre szeretnék több esetben is példát hozni, néhol esetlegesen talán túlságosan is aprólékosan. 
Ebben a programozási nyelvben két helyen tudjuk hasznát venni, az egyszerű eldöntendőben (if) vagy a elöltesztelő ciklusban (while).

Összehasonlító operátorok:

> kisebb

< nagyobb

 >= kisebb egyenlő

<= nagyobb egyenlő

== egyenlő

!= nem egyenlő


a=5

b=10

if a>b:

    print("A nagyobb")

else:

    print("A kisebb")


Az első két sorban értékadás történik. Majd az if segítségével a program már döbteni tud. A kérdés? Vajon A szám kisebb vagy nagyobb, mint B szám. Mivel a ha kérdésre ebben az esetben nem leges választ a programunk, így az else ág kerül futtatásra, és így tud válaszolni a programunkat. Ha megfordítjuk a relációs jelet, természetesen az if utáni ág kerül futattásra. De itt nekünk is cserélni a kimeneti reakciót, mert különben a program használója valótlan értéeket kap.


a=5

b=10

if a<b:

    print("A kisebb")    

else:

    print("A nagyobb")


Értelemszerűen a programunkban lehet szükségünk engedélyekségre, ha az egyenlőséget is megengedjük. De ebben az esetben már a nakünk jobban tetsző megoldást is választhatjuk, mert a következő két összehasonlító ugyanezt jelenti:


a=5

if a<=5:

    print("A egyenlő vagy kisebb, mint 5 ")    

else:

    print("A biztos nagyobb")


Ugyanaz mint:

a=5

if a<6:

    print("A egyenlő vagy kisebb, mint 5 ")   

else:

    print("A biztos nagyobb")


Az utolsó kettő operátor pedig a tökéletes egyenlőséget vagy egyenlőtlenséget vizsgálja:

a=5

if a==6:

    print("A egyenlő  6 ")    

else:

    print("A nem egyenlő  6")


Ebben az esetben is az else ág fut le, hiszen a 5, hattal hasolítja össze, ami nem igaz így else ág fut. DE!!!! Ha odarakunk egy felkiáltójelet, akkor már if igaz ága fut le...Természetesen a kimenetet is ennek megfelelően kell átalakítani...


a=5

if a!=6:

    print("A nem egyenlő  6 ")    

else:

    print("A egyenlő  6")


Ezzel már "élő" programot tudunk létrehozni. Akit csak jó szülőként meg kell tanítanuk, hogy az érkező adatokra milyen reakcióval válszoljon


Pyton cikkek gyüjtő oldala